Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Detoxikace

Detoxikace je proces odstraňování toxických látek z těla. Často sepoužívá k označení různých diet, půstů nebo jiných metod, které mají pomoci tělu zbavit se škodlivých látek. Tyto metody mohou zahrnovat omezení určitých potravin, konzumaci specifických potravin nebo doplňků, které podporují detoxikaci, případně sauny nebo hydrokolonterapie, které mají podporovat vylučování toxinů.
Detoxikační diety běžně zahrnují omezení ultrazpracovaných potravin, cukrů, tuků a alkoholu, zatímco se zvyšuje příjem celozrnných potravin, ovoce a zeleniny, vody a čajů s detoxikačními vlastnostmi. Cílem je podpořit tělo v jeho přirozených detoxikačních procesech, které se odehrávají především v játrech a ledvinách. Některé detoxikační metody jsou ale extrémní a mohou mít potenciálně škodlivé účinky, pokud nejsou prováděny správně nebo pod dohledem zdravotnického odborníka.

Dobrý den.
Jak často doporučujete preventivně zařadit detox u poměrně zdravého jedince? Jednou za měsíc/ týden? Což je lepší pro organismus, vodový den nebo den založený na pití zelen. štáv?
Díky.

Pokud budete mít tendenci provádět očistné kúry, vždy vycházejte ze zdravotního stavu. Obecně platí, že jakmile uvedete organismus do systematicky řízeného katabolismu, dochází ke zvýšení koncentrace odpadních látek v krvi - toto zatěžuje srdečně-cévní systém, funkci jater a ledvin, imunitního systému, celkově se zvyšuje stav únavy. Pro člověka, který není úplně zdravotně v pořádku, toto představuje zbytečné riziko, je proto rozumné nechtít za každou cenu dosáhnout co nejrychlejšího efektu a výsledku, ale postupovat skutečně pomalu a opatrně. U zdravých jedinců se v rámci preventivní snahy zaměřte na takový postup, který bude vyhovovat organizačně i pocitově, nikdy nemá smysl se do čehokoli nutit. Praxe ukazuje, že většina lidí preferuje krátkodobé půsty se šťávami před čistou vodou, je to ale otázka vlastní preference. Jako smysluplný se ukazuje systém jednodenních očistných kúr jednou týdně.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi