Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Colostrum

Colostrum je první mléko, které produkuje savčí matka po porodu. Je bohaté na živiny a protilátky, které jsou nezbytné pro novorozence. Obsahuje větší množství bílkovin, nízké zastoupení tuku a různé růstové faktory, které podporují vývoj a růst novorozence. Vysoký podíl imunoglobulinů, které se v colostru nachází, poskytují novorozenci první obranu proti bakteriím a virům.
V potravinářství se colostrum často používá jako doplněk stravy pro podporu imunitního systému a trávení. Podporuje i regeneraci a růst buněk, což může být prospěšné pro sportovce a jedince, kteří se zotavují z nemoci nebo zranění.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda užívání doplňků stravy, které přímo podporují funkci imunitního systému (beta-glukany, colostrum či jiné) mohou snižovat účinek očkování, pokud jsou dlouhodobě užívány? Nebo až takový vliv nemají?
Děkuji

Tyto doplňky stravy ve vztahu k očkování nepředstavují žádný problém. Obecně tady platí, že suplementy podporují činnost nespecifické části imunitního systému, kdežto očkování je zaměřeno na stimulaci specifické protilátkové imunity. Můžete je tak užívat bez obav.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi