Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Cholecystektomie

Cholecystektomie je chirurgický zákrok, při kterém se odstraňuje žlučník. Tento zákrok se obvykle provádí, když je žlučník postižen žlučovými kameny, zánětem nebo nádorem. Žlučník je malý orgán umístěný pod játry, který skladuje žluč produkovanou játry. Žluč je důležitá pro trávení tuků.

Z hlediska výživy může mít cholecystektomie vliv na schopnost těla trávit tuky. Po odstranění žlučníku játra stále produkuje žluč, ale místo toho, aby byla skladována a uvolňována po jídle, je žluč kontinuálně uvolňována do střev. To může vést k menším problémům s trávením, zejména po konzumaci tučných jídel. Proto je po cholecystektomii často doporučována dieta s nízkým obsahem tuku.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi