Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Chlorella

Chlorella je jednobuněčná sladkovodní řasa, která je bohatá na živiny a je známá svými mnoha zdravotními přínosy. Je zdrojem několika vitamínů, minerálů, vlákniny, bílkovin a esenciálních mastných kyselin. Chlorella je také jedním z nejlepších zdrojů chlorofylu, který má silné detoxikační vlastnosti.

Z hlediska výživy je chlorella považována za superpotravinu díky svému vysokému obsahu bílkovin a dalších živin. Je také známá svými detoxikačními vlastnostmi, které mohou pomoci odstranit těžké kovy a jiné škodlivé látky z těla. Chlorella může také podporovat zdravý imunitní systém, zlepšovat trávení a podporovat zdraví srdce. Navíc, některé studie naznačují, že chlorella může pomoci snižovat hladinu cholesterolu a krevního tlaku.

Dobrý den, pane Jelínku.
Mám dotaz ohledně kombinace chlorelly a spiruliny, oboje v práškové formě. Bylo mi doporučeno dávkování půl lžičky chlorelly a půl lžičky spiruliny. Užívám tuto kombinaci ráno na lačno cca 30min. před jídlem. Zajímal by mě Váš názor. Odvíjí se množství DD i od váhy jedince? Jsem sportovec, a při dlouhodobém užívání bych asi teda neměla zvyšovat dávku chlorelly?
Děkuji

Doporučené dávkování obou druhů řas výrobce nastavuje s ohledem na složení směsi, tzn. obsahu aktivních látek. Primárním požadavkem je nutnost vyhnout se potenciálnímu předávkování uživatele, což je trochu problém, protože se cílí na zprůměrovaného jedince společnosti. To samozřejmě nutí výrobce/prodejce k preventivnímu stanovení nižších dávek, určitou možnost ale nabízí systém doporučení vztažený k jednotlivých skupinám populace (sportovci, těhotné, kojící, děti, senioři...). Potenciálně nejvyšší dávky jsou vždy určeny sportovcům, nemalou roli samozřejmě hraje i tělesná hmotnost. Pokud takový systém na etiketě výrobku nenajdete, buďte obezřetní na příliš vysoký příjem jakéhokoli produktu. Jsem toho názoru, že je výhodnější užívat raději méně, ale dlouhodobě (u přípravků, kde delší režim má smysl, což u těchto řas má), protože dáte tělu možnost se adaptovat na příjem nového spektra nutričně působících látek.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi