Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Chia semínka

Chia semínka jsou malá, ale výživově bohatá semena, která pocházejí z rostliny Salvia hispanica, původem z Mexika a Guatemaly. Jsou známá svými výjimečnými zdravotními přínosy a jsou považována za jedno z nejlepších superpotravin. Chia semínka jsou bohatá na vlákninu, bílkoviny, omega-3 mastné kyseliny, vitamíny a minerály. Jsou také významným zdrojem antioxidantů, které pomáhají chránit tělo před volnými radikály a oxidativním stresem.

Z hlediska výživy jsou chia semínka velmi významná. Obsahují pětkrát více vápníku než mléko, třikrát více železa než špenát a dvojnásobek draslíku než banány. Jsou také jedním z nejlepších rostlinných zdrojů omega-3 mastných kyselin, které jsou nezbytné pro správnou funkci mozku a srdce. Díky vysokému obsahu vlákniny mohou chia semínka pomoci regulovat trávení a udržovat hladinu cukru v krvi stabilní. Navíc, chia semínka jsou bezlepková, což je činí ideální volbou pro ty, kteří trpí celiakií nebo jsou citliví na lepek.

Dobrý den,
narazila jsem zde v poradně na Vaši větu: Konzumace chia semínek nalačno podpoří peristaltiku střev a nemalým způsobem zasáhne do metabolismu vody v tlustém střev. Pomáhají tedy proti zácpě?
Děkuji

Chia semínka obsahují vysoký podíl rozpustné vlákniny, která je silně hygroskopická. Má tak významný (= pozitivní) dopad při potlačování projevů zácpy. Vždy je třeba ale semínka konzumovat společně s tekutinami, nejlépe vodou.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi