Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Camu Camu

Camu Camu je tropické ovoce, které pochází z amazonských deštných pralesů v Peru a Brazílii. Je známé svým vysokým obsahem vitamínu C, je považováno za jeho nejbohatší zdroj vůbec. Ovoce obsahuje i další antioxidanty, mezi významné patří anthokyaniny a kyselina ellagová.

Dobrý den, pane Jelínku,
měla bych dotaz ohledně dávkování vitamínu C. Dostal se mi do rukou práškový vitamín C Camu Camu - 100% bio prášek, je zde uvedeno dávkování 5g/den (tedy jedna čaj. lžička). Toto množství je však mnohonásobně vyšší než uvádíte (80mg/den případně pak 200mg/den)
Takto vysokého dávkování jsem se všimla i u jiného výrobce Camu Camu tak nevím co si o tom myslet.
Děkuji.

Uváděných 80 mg je doporučená denní dávka (= referenční hodnota příjmu) pro zprůměrovaného dospělého jedince v ČR, 200 mg pak standardně uváděné nárazově přijaté množství, které se dle některých výzkumů dokáže v těle vstřebat, aniž by došlo ke zbytečnému vylučování (jako látky rozpustné ve vodě). Neznamená to ale, že se jedná o dávky optimální, u každé látky existuje silně odlišné rozpětí doporučovaného příjmu, vitamín C je zářným příkladem tohoto "extrému" (jeho terapeutická dávka se uvádí od 1000 mg za den).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi