Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Camu Camu

Camu Camu je tropické ovoce, které pochází z amazonských deštných pralesů v Peru a Brazílii. Je známé svým vysokým obsahem vitamínu C, je považováno za jeho nejbohatší zdroj vůbec. Ovoce obsahuje i další antioxidanty, mezi významné patří anthokyaniny a kyselina ellagová.

Dobrý den, pane Jelínku,
měla bych dotaz ohledně dávkování vitamínu C. Dostal se mi do rukou práškový vitamín C Camu Camu - 100% bio prášek, je zde uvedeno dávkování 5g/den (tedy jedna čaj. lžička). Toto množství je však mnohonásobně vyšší než uvádíte (80mg/den případně pak 200mg/den)
Takto vysokého dávkování jsem se všimla i u jiného výrobce Camu Camu tak nevím co si o tom myslet.
Děkuji.

Uváděných 80 mg je doporučená denní dávka (= referenční hodnota příjmu) pro zprůměrovaného dospělého jedince v ČR, 200 mg pak standardně uváděné nárazově přijaté množství, které se dle některých výzkumů dokáže v těle vstřebat, aniž by došlo ke zbytečnému vylučování (jako látky rozpustné ve vodě). Neznamená to ale, že se jedná o dávky optimální, u každé látky existuje silně odlišné rozpětí doporučovaného příjmu, vitamín C je zářným příkladem tohoto "extrému" (jeho terapeutická dávka se uvádí od 1000 mg za den).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi