Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Brusinky

Brusinky jsou malé bobule bohaté na vitamíny, minerály a antioxidanty. Kromě toho jsou brusinky známé svými prospěšnými účinky na zdraví močových cest. Obsahují látku nazývanou proanthokyanidin, která může pomoci zabránit přilnutí bakterií k stěnám močových cest, což může pomoci předcházet a léčit infekce močových cest.

Dobrý den.
Rád bych se zeptal, jakým mechanismem pomáhají brusinky při zánětu močových cest.

Pokud máte na mysli protizánětlivý efekt (listů i plodů) brusinek, tak se přisuzují komplexu obsažených látek, kde mezi nejúčinnější patří flavonolové glykosidy, proanthokyanidiny a fenolové kyseliny. Některé z nich mají antioxidační vliv (tzn. potlačují prozánětlivé reakce způsobené volnými radikály), jiné zase přímo antimikrobiální (tzn. tyto látky mají schopnost potlačovat aktivitu některých mikroorganismů - typickým příkladem je potenciál proanthokyanidů snižovat adhezi některých bakterií Escherichia coli na močový trakt).

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi