Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

BMI

BMI je zkratka pro Body Mass Index, tedy index tělesné hmotnosti, který se používá jako jednoduchý a rychlý způsob, jak posoudit, zda je hmotnost člověka v normálním rozmezí, nebo zda trpí podváhou, nadváhou či obezitou. Vypočítá se jako poměr tělesné hmotnosti v kilogramech a druhé mocniny výšky v metrech. Tento ukazatel je důležitý pro posouzení rizika vzniku řady zdravotních problémů spojených s nadváhou a obezitou, jako jsou kardiovaskulární choroby, diabetes 2. typu a další.
Hodnota BMI však není absolutní a neměla by být jediným ukazatelem zdraví jedince. Nezohledňuje totiž rozdíly v tělesné stavbě, svalové hmotě a tukových zásobách. Například sportovci s vysokým podílem svalové hmoty mohou mít vysoké BMI, aniž by trpěli nadváhou. Proto je důležité BMI kombinovat s dalšími měřeními a hodnoceními, jako je měření obvodu pasu, posouzení stravovacích návyků a fyzické aktivity.

Dobrý den,
jaký je Váš názor na praktikování přerušovaného půstu při podváze, kdy je úbytek váhy nežádoucí? Mám BMI na hranici podváhy a normality, líbí se mi benefity přerušovaného půstu, ale hubnout nechci.
Není v tomto případě pak půst spíše kontraproduktivní?
Děkuji.

Přerušovaný půst je bohužel často vnímán jako redukční dieta, což ale mylné, protože záleží na tom, jakou nastavíte energetickou bilanci. Nejčastěji preferovaný systém 16/8 umožní 3 chody v sytící fázi, které ale můžete upravit dle vlastních požadavků - bilance tak může být záporná, vyrovnaná nebo i plusová.
Zásadní výhodou či předností IF je jeho schopnost zvyšovat flexibilitu metabolismu, tedy pružnou schopnost využívat jako zdroje energie střídavě sacharidy a tuky. Při vyrovnané energetické bilanci tak nebudete hubnout...

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi