Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Beta-glukany

Beta-glukany jsou přírodní polysacharidy, které se nacházejí v celé řadě potravin, nejvíce v obilovinách, kvasnicích, hobách a mořských řasách. Jsou známy svými mnoha prospěšnými účinky na zdraví, včetně podpory imunitního systému, snižování hladiny cholesterolu a regulace hladiny cukru v krvi. Beta-glukany mají i prebiotické účinky, což znamená, že podporují růst prospěšných bakterií ve střevech.

Dobrý den,
obsahuje beta-glukany i Cordyceps ? Můžou užívat Cordyceps lidé s autoimunitním onemocněním?
Děkuji.

Cordyceps je poměrně významným zdrojem beta-1,3/1,6 D-glukanů. Autoimunitní choroby se ve většině případů léčí inhibicí imunitního systému, není proto vhodné imunitu stimulovat žádnými přípravky, platí to i pro beta glukany.

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda užívání doplňků stravy, které přímo podporují funkci imunitního systému (beta-glukany, colostrum či jiné) mohou snižovat účinek očkování, pokud jsou dlouhodobě užívány? Nebo až takový vliv nemají?
Děkuji

Tyto doplňky stravy ve vztahu k očkování nepředstavují žádný problém. Obecně tady platí, že suplementy podporují činnost nespecifické části imunitního systému, kdežto očkování je zaměřeno na stimulaci specifické protilátkové imunity. Můžete je tak užívat bez obav.

Dobrý den,
zakoupila jsem výrobek s hlívou ústřičnou a rakytníkem. Bohužel jsem nenašla info o druhu obsaženého betaglukanu, pouze, že jedna tobolka obsahuje 118,2 mg betaglukanu. Je to optimální?
Děkuji.

Existuje několik druhů beta glukanů, které se liší strukturou, od toho se následně odvíjí í jejich účinek. Výzkumy poukazují na lepší dopad 1,3/1,6 glukanů na imunitní systém, které se nachází v kvasinkách a houbách. Betaglukany z mořských řas zastupují vazbu 1,3, betaglukany z obilovin pak 1,4. Pokud je na výrobku uveden zdroj, budete schopni sami určit, o jakou vazbu se jedná. Berte ale v potaz i fakt, že betaglukany nemají jen schopnost podporovat aktivitu imunitních reakcí - např. betaglukany z obilí mají jasně prokázaný vliv na metabolismus cholesterolu v krvi, takže záleží na uživateli, jakým směrem účinky výrobku cílí.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi