Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Vitamín B9

Vitamín B9, také známý jako kyselina listová, je jedním z osmi vitamínů skupiny B. Hraje klíčovou roli v mnoha tělesných funkcích, včetně tvorby DNA a RNA, syntézy bílkovin, buněčného dělení a tvorby červených krvinek. Je také nezbytný pro správný vývoj nervového systému plodu během těhotenství. Nedostatek vitamínu B9 může vést k řadě zdravotních problémů, včetně anémie, poruch trávení a vrozených vývojových vad u novorozenců.

Vitamín B9 je přirozeně přítomen v mnoha potravinách, včetně listové zeleniny, ovoce, luštěnin, masa a celozrnných produktů. Může být také přidáván do některých zpracovaných potravin, jako jsou obiloviny a chléb, a je k dispozici jako doplněk stravy. Ačkoli je vitamín B9 rozpustný ve vodě a tělo ho neukládá v velkém množství, je důležité dodržovat doporučený denní příjem, aby se předešlo nedostatku.

Dobrý den,
mám dotaz ohledně B9. Jaká může být příčina velkého nedostatku v krvi i přes braní doplňku s extrémními dávkami? Hádám, že to bude porucha vstřebávání... ale jak toto řešit? Lékař nepátrá po příčině, doporučuje pouze extrémní suplementaci.
Předem moc děkuji za odpověď.

Ano, příčinou nedostatku vitamínu B9 (kyseliny listové) může být porucha vstřebávání. Tuto poruchu mohou způsobit různé faktory - střevní onemocnění, užívání některých léků, alkoholismus nebo genetické faktory. Pokud lékař nepátrá po příčině, zkuste se obrátit na specialistu (gastroenterologa).
Suplementace vysokých dávek může být účinná, současně ale může vést k předávkování, buďte na toto opatrná.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi