Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Antimykotika

Antimykotika jsou léky určené k léčení mykotických (plísňových) infekcí. Tyto mohou postihnout různé části těla, včetně kůže, nehtů, úst, plic a dalších orgánů. Antimykotika buď přímo ničí buňky plísní, nebo zastavují jejich růst a množení. Antimykotika se vyrábí v různých formách - krémy, spreje, tablety...

Dobrý den,
vzhledem k široké škále obtíží, které může syndrom zvýšené propoustnosti střev způsobit, by mě zajímalo, zda existuje nějaké vyšetření, kterým lze tento syndrom s jistotou diagnostikovat?

A dále mne zajímá, zda mohou ke vzniku syndromu přispět například systémově užívaná antimykotika (zajímá mě kvůli vlastní zkušenosti s celou škálou obtíží právě po této léčbě)?

Předem děkuji za odpověď.

Vyšetření existuje, používá se např. laktulózo/mannitolový test (nalačno se vypije roztok s laktulózou, mannitolem a glukózou, poté se 5 hodin sbírá moč, ve které se sleduje množství jednotlivých cukrů).
Příčin vzniku problému je celá řada, velmi často se jedná o multifaktoriální jev. Užívání léků se ale cituje jako jedna z reálných příčin, obzvlášť při dlouhodobé medikaci.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Více o Martinu Jelínkovi