Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Poradna

Vybrané dotazy z on-line poradny, která je nedílnou součástí námi pořádaných kurzů.

Antimykotika

Antimykotika jsou léky určené k léčení mykotických (plísňových) infekcí. Tyto mohou postihnout různé části těla, včetně kůže, nehtů, úst, plic a dalších orgánů. Antimykotika buď přímo ničí buňky plísní, nebo zastavují jejich růst a množení. Antimykotika se vyrábí v různých formách - krémy, spreje, tablety...

Dobrý den,
vzhledem k široké škále obtíží, které může syndrom zvýšené propoustnosti střev způsobit, by mě zajímalo, zda existuje nějaké vyšetření, kterým lze tento syndrom s jistotou diagnostikovat?

A dále mne zajímá, zda mohou ke vzniku syndromu přispět například systémově užívaná antimykotika (zajímá mě kvůli vlastní zkušenosti s celou škálou obtíží právě po této léčbě)?

Předem děkuji za odpověď.

Vyšetření existuje, používá se např. laktulózo/mannitolový test (nalačno se vypije roztok s laktulózou, mannitolem a glukózou, poté se 5 hodin sbírá moč, ve které se sleduje množství jednotlivých cukrů).
Příčin vzniku problému je celá řada, velmi často se jedná o multifaktoriální jev. Užívání léků se ale cituje jako jedna z reálných příčin, obzvlášť při dlouhodobé medikaci.

Na dotazy odpovídá

Mgr. Martin Jelínek
lektor kurzů

Výživový poradce, autor sedmi úspěšných knih. Zakladatel vzdělávací společnosti ATAC pořádající kurzy, které spojují moudra východních filozofií s poznatky moderní vědy. Jeho cílem je předávat celostní poznání v oblasti výživy a zdraví všem skupinám populace. Vede kurzy výživového poradenství on-line, podílel se na pořadu České televize Pod pokličkou, je autorem výukového systému ZOF.

Více o Martinu Jelínkovi