Powered by Smartsupp
Kurzy ATAC

Magazín

Nový výzkum zjistil, že zázvor působí proti některým autoimunitním onemocněním u myší

📅 1. 4. 2024  Mgr. Martin Jelínek    

Hlavní bioaktivní sloučenina z kořene zázvoru snižuje produkci autoprotilátek a pomáhá zastavit progresi onemocnění u myší s antifosfolipidovým syndromem a lupusem.
Přírodní medicína neboli bylinná medicína je v módě, zejména mezi mladými lidmi. Ale jak moc z toho je podporována vědou?

Zázvor je známý svými protizánětlivými a antioxidačními účinky, díky čemuž je oblíbeným bylinným doplňkem k léčbě zánětlivých onemocnění.

A podle studie vedené Michigan Medicine publikované v JCI Insight, hlavní bioaktivní sloučenina kořene zázvoru, 6-gingerol, je terapeutická v boji proti mechanismu, který podporuje některé autoimunitní nemoci u myší. Výzkumníci se konkrétně zabývali lupusem, onemocněním, které napadá vlastní imunitní systém těla, as ním často spojeným antifosfolipidovým syndromem, který způsobuje krevní sraženiny, protože oba způsobují rozsáhlý zánět a poškozují orgány přesčas.

U myší s antifosfolipidovým syndromem nebo lupusem 6-gingerol zabránil uvolnění neutrofilních extracelulárních pastí, které je spouštěno autoprotilátkami, které tato onemocnění produkují.

„Neutrofilní extracelulární pasti neboli NET pocházejí z bílých krvinek zvaných neutrofily,“ říká hlavní autor Ramadan Ali, Ph.D. "Tyto lepkavé struktury podobné pavučině se tvoří, když autoprotilátky interagují s receptory na povrchu neutrofilů."

Podle Aliho hrají tyto sítě důležitou roli v patogenezi lupusu a antifosfolipidového syndromu, kde spouštějí tvorbu autoprotilátek a přispívají ke srážení a poškození krevních cév.

Studijní otázka zněla: „Rozšíří se protizánětlivé vlastnosti zázvoru na neutrofily, a konkrétně, může tento přírodní lék zastavit neutrofily v tvorbě NET, které přispívají k progresi onemocnění?

„Tato předklinická studie na myších nabízí překvapivé a vzrušující „ano“,“ říká Ali.

Ali zjistil, že po podání 6-gingerolu měly myši nižší hladiny NET. Jejich tendence k tvorbě sraženin byla také drasticky snížena a zdálo se, že 6-gingerol inhibuje neutrofilní enzymy nazývané fosfodiesterázy, což zase snižuje aktivaci neutrofilů.
Nejpřekvapivějším zjištěním ze všech však bylo, že myši, bez ohledu na to, zda měly antifosfolipidový syndrom nebo lupus, měly snížené autoprotilátky naznačující zánětlivý cyklus, autoprotilátky stimulující NET, které stimulují více autoprotilátek, byly porušeny.
Další kroky a potenciální důsledky

„Během mých let lékařského výcviku jsem se toho o suplementech moc nenaučil, ale je to něco, na co se mě tolik pacientů ptá,“ říká autor studie a revmatolog Jason Knight, MD „Když mi Ramadán přinesl tento koncept, byl jsem nadšený sleduj to v mé laboratoři, protože jsem věděl, že jim na tom bude záležet. Někdy nám naši pacienti dávají opravdu dobré nápady!“

Přestože studie byla provedena na myších modelech, Ali a Knight se domnívají, že preklinická data, která ukazují, že 6-gingerol má vlastnosti proti neutrofilům, které mohou chránit před progresí autoimunitního onemocnění, podporují vývoj klinických studií.

„Jako v podstatě všechna ošetření v našem oboru, jedna velikost nesedí všem. Ale zajímalo by mě, jestli existuje podskupina autoimunitních pacientů s hyperaktivními neutrofily, kterým by mohl prospět zvýšený příjem 6-gingerolu,“ říká Knight. "Bude důležité studovat neutrofily před a po léčbě, abychom mohli určit podskupinu, která s největší pravděpodobností uvidí přínos."

Bioaktivní sloučenina nemůže být primární terapií pro někoho s aktivním antifosfolipidovým syndromem nebo lupusem, ale tým má zájem zjistit, zda přírodní doplněk může pomoci lidem s vysokým rizikem rozvoje onemocnění.

VÍCE Z LABORATOŘE: Přihlaste se k odběru našeho týdenního zpravodaje

"Ti, kteří mají autoprotilátky, ale nemají aktivované onemocnění, mohou mít z této léčby prospěch, pokud se 6-gingerol prokáže jako ochranný prostředek u lidí, jako je tomu u myší," říká Ali, který je zapálený pro výzkum revmatických onemocnění přírodní medicínou. .

„Pacienti s aktivním onemocněním užívají léky na ředění krve, ale co kdyby existoval také přírodní doplněk, který pomohl snížit množství sraženin, které produkují? A co kdybychom mohli snížit jejich autoprotilátky?"

 

Nový výzkum zjistil, že zázvor působí proti některým autoimunitním onemocněním u myší


 

 

 

Zdroje:

[1]  MM