Kváskové překvapení pro sportovce

Jsou sportovci, kteří mají ve zvyku trénovat v dopoledních hodinách, někteří dokonce brzy ráno před snídaní. I když je trénink na lačno skvělou možností, jak zrychlit redukci tukových zásob, nedělá mi dvakrát dobře trápit svoje tělo s prázdným žaludkem (dominantní pitta se vždy hlásí o slovo a hypoglykemické stavy při zátěži nejsou nejlepší vizitkou trénovaného těla).

Jedna ze zajímavých variant snídaně, kterou se nemusíme bát označit jako plnohodnotnou před aerobní pohybovou aktivitou, nás čeká právě dnes.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Vlastnosti receptu

 1. Na první pohled se tato lehká předtréninková snídaně tváří jako kalorická bomba. Čísla sice hovoří jasně, ale nikde není psáno, že musíme jít sportovat ihned po snídani nebo sníst hned celou porci. Všímejme si proto raději zastoupení jednotlivých živin, které rozhodujícím způsobem ovlivňují metabolické pochody a zapojují se do hry o kvalitu sportovního výkonu.

 2. Začněme zastoupením sacharidů, které poskytují rychlou energii, z důvodu jejich silně nízkého glykemického indexu současně i dlouhodoběji trvající energetický přísun.

 3. Tuky, o které jsme projevili před výkonem jako o zdroj energie zájem, jsou naprosto v dostatečném množství. Převažují mononenasycené, celková náročnost jejich stravitelnosti je velmi nízká.

 4. Bílkovin je také krásné množství – opět by se mohlo dát, že před tréninkem je jich zbytečně mnoho. Znovu zdůrazněme, že není potřeba jíst celou porci, navíc jsou bílkoviny rostlinného původu, tedy velmi snadno stravitelné.

 5. Jak už bylo řečeno, glykemický index sacharidů je nízký, dolů jej tlačí navíc i vysoký obsah vlákniny, tuků a samozřejmě i bílkovin.

 6. Pochvalme dostatečnou dávku sodíku se spektrem stopových prvků, které jsou nedílnou součástí výbavy chytře zvoleného druhu soli. Všechny budeme potřebovat při zvýšeném pocení.

 7. Termicky je snídaně mírně ochlazující. Pokud patříte mezi typické zimomřivce, neváhejte ani minutu a přidejte i trochu čerstvě namletého pepře, vyplatí se.

 8. Energeticky se pohybujeme jinovým směrem, u předtréninkového jídla bychom o ničem jiném ani uvažovat neměli.

 9. Pokud kohokoli zarazí, že součástí snídaně není žádná zelenina, vězte, že se jedná o záměr. I přes její nesporné výhody v oblasti obsahu antioxidantů a jiných důležitých živin by nemalý poměr nerozpustné vlákniny tropil v žaludku při tréninku neplechu. A to sportovci neradi.

 10. Acidobazický pohled nám řekne, že snídaně bude oscilovat kolem neutrálních hodnot. I toto považujme před fyzickou zátěží za povzbuzující.

 11. Podle intenzity zátěže a některých dalších faktorů, jako jsou například časový odstup mezi snídaní a tréninkem či snaha o redukci tukových polštářů, odvíjíme i velikost snídaně. Demokraticky si navrhněme rozpětí od jednoho do čtyř krajíců chleba.

Odemkněte si tento recept

Po odemknutí se zobrazí seznam ingrediencí a postup přípravy receptu.

Doba přípravy

3 minuty

Přibližná cena

6 Kč / 1 kus

Kategorie

Snídaně

Vhodné pro
Podobné recepty